Aktualności

Seminarium w ramach projektu INT 110 pn. „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”.

Data publikacji 09.09.2019

W dniach 04-05 września 2019 roku odbyło się kolejne wydarzenie projektu realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgai/Polska INT 110 pn. „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”.

Celem spotkania biegłych z zakresu badań genetycznych z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Laboratorium Kryminalistycznego Urzędu Kryminalnego Landu Meklemburgii – Pomorza Przedniego oraz Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego była analiza rutynowo stosowanych procedur badawczych oraz sposobów wnioskowania na podstawie uzyskanych wyników. Podczas spotkania przyjęta została forma moderowanej dyskusji. Przedstawiona została także prezentacja. Prelegenci omówili obowiązujące w laboratoriach Partnerów metody badań biologicznych, począwszy od oględzin rzeczoznawczych materiału dowodowego, identyfikacji rodzaju i przynależności gatunkowej substancji biologicznych, poprzez metody izolacji DNA, oceny parametrów ilościowych i jakościowych uzyskanego ekstraktu, aż do aspektów technicznych procesu amplifikacji i elektroforezy. Zdiagnozowano różnice w stosowanych metodach badawczych i podjęto starania w celu unifikacji procedur analitycznych.

Kolejnym punktem spotkania było omówienie sposobów wnioskowania. W toku dyskusji okazało się, iż biegli stosują te same algorytmy matematyczne. Jedynie w przypadku mieszanin DNA zauważono istnienie rozbieżności.

W końcowym etapie spotkania ustalono sposób wykonania testu międzylaboratoryjnego, który zostanie przygotowany przez Partnerów ze strony niemieckiej.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem, podczas którego zdefiniowano różnice w metodach badawczych oraz sposobach wnioskowania. Zniwelowanie tych rozbieżności stanie się głównym celem warsztatów, które odbędą się w laboratoriach partnerów oraz seminarium z analizy statystycznej wyników badań genetycznych.

W siedzibie KWP w Szczecinie odbył się również briefing poświęcony omówieniu głównych przedsięwzięć zrealizowanych w ramach programu dotyczącego bezpieczeństwa oraz przeciwdziałaniu terroryzmowi, w zakresie analizy i badań DNA. W spotkaniu udział wzięli: dr Jan Hendrik Richen z LK Meklemburgia Pomorze Przednie, dr hab. Andrzej Ossowski - kierownik Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, mł. insp. Tomasz Imiela, podinsp. dr Wojciech Achrem - z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz mł. insp. Grzegorz Sudakow.

 

Powrót na górę strony