"Aspekty prawne czynności procesowych w postępowaniach karnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec" - Konferencja prawna naukowców i praktyków służb państwa
W dniach 16-17.10.2019 roku w Międzyzdrojach odbyła się konferencja pn. „Aspekty prawne czynności procesowych w postępowaniach karnych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec”. Konferencja została zorganizowana w ramach projektu INT110 „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” , realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Urząd Kryminalny Landu Meklemburgia Pomorze – Przednie.
Głównymi celami konferencji było:
-
zdiagnozowanie różnic w systemach postępowania karnego państw partnerów,
-
przedstawienie doświadczeń organów procesowych (postępowania przygotowawczego i jurysdykcyjnego)
z prowadzonych międzynarodowych postępowań karnych, -
wymiana doświadczeń zawodowych pomiędzy sędziami, prokuratorami, policjantami i biegłymi,
-
przedstawienie modeli opinii biegłych z zakresu badań genetycznych i informatycznych,
-
wypracowanie wniosków de lelge ferenda dotyczących uregulowań prawnych odnoszących się do zwalczenia międzynarodowych przestępstw terrorystycznych.
Do przedstawienia prezentacji zaproszono przedstawicieli nauki (z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Wyższej Szkoły Administracji Publicznej, Policji i Sądownictwa Meklemburgii – Pomorza Przedniego), sędziów (z Sądu Okręgowego w Szczecinie), prokuratorów (z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, Prokuratury Generalnej w Rostocku), policjantów (Prezydium Policji w Brandenburgii, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie) oraz biegłych z zakresu badań genetycznych i informatycznych (z Polski i Niemiec).
Z ramienia Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Szczecinie w konferencji uczestniczyli: mł. insp. Tomasz Imiela, podinsp. dr Wojciech Achrem, st. sierż. Joanna Czeszejko, mł. asp. Marcin Napiórkowski oraz Dagmara Piątek.
Podinsp. dr Wojciech Achrem oraz st. sierż. Joanna Czeszejko przedstawili uregulowania prawne opinii genetycznej, orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące naukowego środka dowodowego. Omówili oczekiwania organów procesowych i stron postępowania karnego oraz przedstawili model opinii genetycznej.
Natomiast mł. asp. Marcin Napiórkowski przedstawił aspekty prawne i praktyczne dotyczące opinii biegłego z zakresu badań informatycznych. Omówił metodykę badań, model opinii oraz pokazał możliwości badawcze pracowni informatyki.
Konferencję zwieńczyła dyskusja. Zdefiniowano różnice w systemach prawnych i w sposobach realizacji czynności procesowych. Uczestnicy stwierdzili, iż co do zasady nie istnieją istotne rozbieżności, które uniemożliwiałyby przeprowadzenie wspólnych badań kryminalistycznych. Doprecyzowania wymagają jedynie aspekty metodologiczne.