Aktualności

Warsztaty w ramach projektu INT 110 pn. „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych w obszarze badań genetycznych i informatycznych”

Data publikacji 17.02.2020

W dniach 27-31.01.2020 r. w Zespole Biologii LK KWP w Szczecinie odbyły się warsztaty z zakresu badań genetycznych w ramach projektu INT 110 pn. „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych w obszarze badań genetycznych i informatycznych". Uczestniczyli w nich: ekspert z zakresu badań genetycznych oraz analizy plam krwawych dr Detlef Kauczyński z Laboratorium Kryminalistycznego Urzędu Kryminalnego Landu Meklemburgii Pomorza – Przedniego, specjaliści z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz biegli i specjaliści z Pracowni Genetyki Sądowej LK KWP w Szczecinie.

Celami warsztatów były: prezentacja pracy w laboratorium genetycznym i stosowanych metod badawczych oraz wspólne wykonywanie badań w zespole złożonym z biegłych i specjalistów partnerów projektu. Gospodarze spotkania przygotowali scenariusz popełnionego przestępstwa, stworzyli „materiał dowodowy” oraz „referencyjny”. Naniesiona substancja biologiczna na powierzchnię bielizny stanowiła przedmiot badań identyfikujących rodzaj substancji biologicznych i analiz genetycznych.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był prezentacji pracowni, które współpracują z Zespołem Biologii podczas wykonywania badań do opinii kompleksowych: daktyloskopii i chemii. Kierownictwo Laboratorium zaprezentowalło gościom system zarządzania zgodny z normą PN-EN ISO 17025, a koordynatorzy poszczególnych pracowni metody badawcze stosowane w obszarach badań kryminalistycznych. Następnie w Pracowni Genetyki Sądowej omówiony został plan warsztatów, zaprezentowane zostały pomieszczenia laboratoryjne i ich wyposażenia. Goście zapoznali się z instrukcjami urządzeń, na których będą pracowali. Kolejne dni zdominowała praca w laboratorium. Podczas oględzin rzeczoznawczych ujawniono substancje biologiczne naniesione na materiał dowodowy. Do tego celu wykorzystano techniki fluorescencyjne oraz testy immunochromatograficzne. Wymieniono doświadczenia dotyczące możliwego sposobu naniesienia plam krwawych na przedmiot dowodowy. Po badaniach identyfikujących wyselekcjonowano próbki, które stały się przedmiotem analiz genetycznych. W ciągu kolejnych dwóch dni izolowano DNA z próbek materiału biologicznego, oceniono parametry ilościowe i jakościowe ekstraktów oraz amplifikowano i rozdzielono elektroforetycznie fragmenty DNA. Ostatni dzień warsztatów poświęcony został na analizę uzyskanych wyników badań, obliczenia matematyczne oraz sformułowanie wniosków, które zostałyby zawarte w opinii biegłego.

Warsztaty zakończyły się spotkaniem z Kierownictwem KWP w Szczecinie, podczas którego posumowano uzyskane rezultaty. Najważniejsze cele spotkania roboczego (wspólne wykonanie badań, wymiana doświadczeń oraz wypracowanie modelu unifikacji metod badawczych i sposobów wnioskowania) zostały zrealizowane.

 

 

Powrót na górę strony