Aktualności

Wizyta w Laboratorium Kryminalistycznym Urzędu Kryminalnego Landu Meklemburgii Pomorze – Przednie

Data publikacji 06.09.2021

W dniach 26.07.2021 - 30.07.2021 roku odbyła się wizyta studyjna w Laboratorium Kryminalistycznym Urzędu Kryminalnego Landu Meklemburgii Pomorze – Przednie. Wizyta została zrealizowana w ramach projektu INT 110. W wydarzeniu uczestniczyli mgr Angelika Wenda – Wasikowska oraz podinsp. dr Wojciech Achrem z Pracowni Genetyki Sądowej Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Podczas pierwszego dnia goście zapoznali się ze strukturą Laboratorium Kryminalistycznym, modelem obiegu dokumentacji i materiałów dostarczonych do badań kryminalistycznych oraz z zakresem badań oferowanych przez tą instytucję. W kolejnych dniach biegli poznali system pracy w laboratorium genetycznym oraz uczestniczyli we wszystkich etapach badań laboratoryjnych. Zapoznani zostali z architekturą systemu obiegu danych LIMS oraz z aspektami automatyzacji procesu badawczego. Gospodarze przedstawili zalety użytkowania biorobotów na każdym etapie badań laboratoryjnych. W kolejnej części wizyty omówione zostały sposoby analizy statystycznej uzyskanych wyników badań oraz metody wnioskowania w opiniach biegłych. W ostatnim dniu wizyty Gospodarze przedstawili wyniki testu międzylaboratoryjnego. Istotnym celem projektu INT 110 jest wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami. Program wydarzenia został tak skonstruowany, iż przez większą część czasu pracy w laboratorium towarzyszyły dyskusje i wymiana doświadczeń.

Gospodarze zorganizowali także wycieczkę do Zamku w Schwerinie, podczas której przewodnik przekazał informacje dotyczące kultury, historii i perspektyw rozwojowych Landu Meklemburgii Pomorza – Przedniego.

 

 

Powrót na górę strony