Aktualności

ĆWICZENIA TRANSGRANICZNE „LABOR 21”

Data publikacji 11.10.2021

W dniach 28 – 29.09.2021 roku odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych i porządku publicznego w ramach projektu „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych INT 110” Organizatorem ćwiczenia były Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Staży Pożarnej w Szczecinie. Ćwiczenia odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie.

Pierwszego dnia ćwiczeń odbyło się spotkanie z zaproszonymi gośćmi oraz przedstawicielami służb biorących udział w wydarzeniu. Manager Projektu Pani Ewa Maślana (Koordynator Zespołu Funduszu Pomocowych KWP w Szczecinie) przedstawiła prezentację dotycząca strategii pozyskania środków oraz aspektów finansowych projektu INT 110. W drugiej części spotkania podinsp. Wojciech Achrem przedstawił założenia projektu, syntetycznie omówił wydarzenia, które już się odbyły oraz przedstawił założenia ćwiczeń praktycznych.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wywołanie wypadku masowego, w którym uczestniczyły: pojazd członowy cysterna wypełniona substancją niebezpieczną, autobus oraz dwa pojazdy osobowe. Bezpośrednio po zdarzeniu drogowym nastąpiła detonacja urządzenia wybuchowego. Incydent miał więc charakter terrorystyczny.

Ćwiczenie rozpoczęło się od detonacji petardy hukowej, która imitowała wybuch urządzenia umieszczonego w konstrukcji nośnej naczepy – cysterny wypełnionej substancją niebezpieczną. Kierowca pojazdu cysterny zbiegł z miejsca wypadku. W wyniku aktu terroru poszkodowanych zostało 15 osób. Większość z nich miało pilny priorytet transportowo – leczniczy. Poszkodowani o zaistniałym zdarzeniu poinformowali Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie. Z chaotycznych wypowiedzi poszkodowanych Operatorzy Numeru Alarmowego uzyskali i zweryfikowali dane o zdarzeniu i rozpoczęli zgodnie z procedurami powiadomienie służb ratowniczych i porządku publicznego. W wyniku profesjonalne działania operatorów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego na miejsce zostały zadysponowane zastępy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Oddział Prewencji Policji KWP w Szczecinie, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji KWP w Szczecinie oraz siły i środki KPP w Szczecinku.

W pierwszej fazie działań ratowniczo – gaśniczych strażacy wraz z ratownikami medycznymi dokonali wstępnej segregacji poszkodowanych, a następnie ewakuowali ich ze strefy niebezpiecznej. Jednocześnie na miejsce dojechały zastępy Ratownictwa Chemicznego PSP i dokonały zabezpieczenia rozszczelnionej w wyniku detonacji cysterny, z której wydobywała się płynna substancja niebezpieczna. Podczas ewakuacji poszkodowanych strażacy zabezpieczający cysternę zauważyli przedmiot przypominający urządzenie wybuchowe. Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o natychmiastowej ewakuacji wszystkich osób ze strefy zagrożenia.

Dowodzenie zostało przekazane Policji. Dowódca operacji zdecydował o wprowadzeniu na miejsce Zespołu Pirotechnicznego w celu dokonania rozpoznania urządzenia oraz jego neutralizacji w przypadku potwierdzenia, iż jest to urządzenie wybuchowe. Funkcjonariusze SPKP wykonali stosowną procedurę, w wyniku których urządzenie zostało usunięte z miejsc działań ratowniczych. Miejsce działań zostało uznane z bezpieczne. Następnie podczas końcowej fazy działań doszło do zapłonu pojazdów, które wcześniej uległy kolizji drogowej w wyniku niezachowania należytej ostrożności przez kierowców. Kierujący Działaniem Ratowniczy zadysponował zastęp Straży Pożarnej w celu ugaszenia płonących pojazdów.

Po ugaszeniu pożaru miejsce zdarzenia zostało uznane za bezpieczne i nastąpiło jego przekazane Dowódcy Policji w celu rozpoczęcia czynności procesowych. Rozpoczęły się one od skanowania terenu w celu udokumentowania faktycznego stanu przestrzeni. Fazę statyczną oględzin miejsca zdarzenia wykonali Żołnierze z Żandarmerii Wojskowej. Następnie na miejsce oględzin przybyli prokurator, policjanci z pionów dochodzeniowo – śledczych oraz technicy kryminalistyki. Wykonano sektorowe oględziny miejsca zdarzenia, w wyniku których został zabezpieczony materiał dowodowy w postaci przedmiotów i śladów. Na ich podstawie w laboratoriach kryminalistycznych Partnerów Projektu zostaną wykonane badania genetyczne oraz informatyczne w celu identyfikacji osób, które były powiązane z organizacją zamachu terrorystycznego.

 

 

Powrót na górę strony