Zakup nowoczesnego oświetlenia i przenośnych stacji zasilających dla komórek techniki kryminalistycznej
W ramach projektu „Ochrona powietrza i środowiska naturalnego poprzez zakup nowoczesnego oświetlenia w technologii LED dla potrzeb komórek techniki kryminalistycznej garnizonu zachodniopomorskiego” realizowanego przez KWP w Szczecinie w ramach współfinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, komórki techniki kryminalistycznej w garnizonie zachodniopomorskim otrzymały zestawy lamp PELI Rals wyposażone w diodowe reflektory na teleskopowych masztach, zasilane ze zintegrowanego akumulatora. Zestawy te zastąpiły użytkowane dotychczas reflektory halogenowe zasilane z przenośnych, spalinowych agregatów prądotwórczych.
Wprowadzone do użytku nowoczesne rozwiązanie w zakresie oświetlenia pola akcji ma za zadanie przyczynić się do ochrony powietrza poprzez ograniczenie lub uniknięcie emisji spalin generowanych przez silniki spalinowe agregatów prądotwórczych, zasilających tradycyjne zestawy oświetleniowe, głównie poprzez redukcję składników spalin przede wszystkim w postaci m.in. dwutlenku węgla (CO2), węglowodorów (HC) i ich pochodnych oraz cząstek stałych (PM) będących przyczyną powstawania smogu. Ponadto dokonany zakup ma za zadanie poprawę jakości pracy na miejscu zdarzenia poprzez eliminację nadmiernego promieniowania cieplnego, ciśnienia akustycznego (hałasu) i wibracji emitowanych przez pracujące silniki spalinowe i reflektory halogenowe oraz wyeliminowanie konieczności wykorzystania do eksploatacji zestawów oświetleniowych paliw płynnych i olejów silnikowych. Zastosowanie technologii bezemisyjnej pozwoliło także na bezpieczne używanie oświetlenia w miejscach o ograniczonej cyrkulacji powietrza, w tym w nawet niewielkich pomieszczeniach zamkniętych.
Poza niewątpliwymi efektami ekologicznymi nowe oświetlenie poprawiło jakość i komfort pracy policjantów. Dzięki wykorzystaniu technologii LED kilkukrotnie zwiększono moc oświetlenia przy znacznej redukcji kosztów utrzymania. Energooszczędność zastosowanej technologii w praktyce przekłada się na możliwość prowadzenia kilkugodzinnych czynności, a bezgłośna praca urządzeń na wykorzystanie ich nawet w porze ciszy nocnej. Zakupiony sprzęt był już wielokrotnie wykorzystywany do pracy m.in. przy oględzinach miejsc znalezienia zwłok, miejsc wypadków drogowych czy włamań.
W ramach realizowanego projektu dokonano również zakupu przenośnych stacji zasilania JACKERY z panelami słonecznymi, które będą używane do zasilania urządzeń elektrycznych z energii słonecznej.
Zakup nowoczesnych urządzeń proekologicznych to kolejny krok wykonany przez KWP w Szczecinie w kierunku ekologicznych rozwiązań poprawiających stan środowiska naturalnego, przyczyniający się jednocześnie do poprawy stanu bezpieczeństwa mieszkańców regionu.