ĆWICZENIA Z ZAKRESU ŚLEDZTWA POWYBUCHWEGO ORAZ PRZECIWDZIAŁANIA AKTOM TERRORU KRYMINALNEGO Z UŻYCIEM MATERIAŁÓW I URZĄDZEŃ WYBUCHOWYCH – KARWICE 2025
W dniach od 24 do 27 czerwca 2025 roku w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko odbyła się kolejna edycja ćwiczeń z zakresu śledztwa powybuchowego oraz przeciwdziałania aktom terroru kryminalnego z użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych.
Ćwiczenia zostały przeprowadzone dzięki współpracy Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie i Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie.
W wykładach prowadzonych przez prelegentów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie, Wydziału Doskonalenia Zawodowego KWP w Szczecinie, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji udział wzięli funkcjonariusze Policji z Zespołu Wojewódzkiego ATK KWP w Szczecinie, funkcjonariusze z grup ATK Komend Miejskich i Powiatowych Policji z woj. zachodniopomorskiego, żołnierze Oddziału ŻW w Szczecinie oraz prokuratorzy wojskowi.
Gośćmi specjalnymi, którzy podzielili się z zebranymi swoją wiedzą i doświadczeniem byli Piotr Peksa ze Stowarzyszenia Polskich Specjalistów Bombowych im. Piotra Molaka oraz nadkom. Thomas Kilias z Inspekcji Policji Kryminalnej w Neubrandenburgu.
Jak w roku ubiegłym tak i w tej edycji szkolenia odbyły się również ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach masywnych krwotoków zewnętrznych. Wysoki profesjonalizm prowadzonych działań zapewniła wykwalifikowana kadra szkoleniowa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego KWP w Szczecinie, która po przeprowadzeniu wykładów i zajęć praktycznych, przygotowała scenariusze działania z użyciem pozorantów zaopatrzonych w realistyczne zestawy do pozoracji ran.
Tematem ćwiczeń były m.in. sposoby prowadzenia oględzin, ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia z użyciem materiałów i urządzeń wybuchowych oraz ich identyfikacja na podstawie pozostałości po wybuchu.
Podczas zajęć praktycznych przeprowadzono 5 symulacji zdarzeń z użyciem materiałów wybuchowych o różnej konstrukcji. Następnie każde miejsca zdarzenia zostało poddane szczegółowym oględzinom przez grupy dochodzeniowo-śledcze, co pozwoliło na odtworzenie przebiegu zdarzeń oraz użytych materiałów i urządzeń wybuchowych.
LK KWP w Szczecinie/ŁJ