Badania materiałów i urządzeń wybuchowych
Zakres badań
- chemiczna analiza jakościowa materiałów wybuchowych, określenie budowy i zasady działania przyrządów wybuchowych, szacowanie zagrożenia związanego z wybuchem,
- chemiczna analiza śladowa pozostałości powybuchowych i odtwarzanie budowy urządzenia wybuchowego na podstawie pozostałości po wybuchu,
- badania śladów kontaktowych - analiza chemiczna.
Przykładowe pytania do biegłego
- Czy zabezpieczona substancja jest materiałem wybuchowym zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego?
- Czy zabezpieczony przedmiot zawiera substancję, która jest materiałem wybuchowym zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego?
- Czy zabezpieczony przedmiot wybuchowy jest sprawny technicznie?
- Czy zabezpieczony materiał wybuchowy jest sprawny technicznie?
- Czy zabezpieczony przedmiot wybuchowy jest wyrobem pirotechnicznym zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego?
- Czy zabezpieczona substancja jest prekursorem materiałów wybuchowych w rozumieniu Ustawy z dnia
13 marca 2016 r. o bezpieczeństwie obrotu prekursorami materiałów wybuchowych? - Czy zdarzenie zaistniałe w dniu …………….. w …………….. stwarzało zagrożenie dla życia i zdrowia osób lub mienia?
- Jaka była konstrukcja urządzenia, którego elementy zostały zabezpieczone w trakcie oględzin w dniu …………….. w ……………..? Jakich elementów i materiałów użyto do skonstruowania urządzenia?
- Czy na podstawie zabezpieczonego materiału dowodowego można ustalić jakich użyto urządzeń i substancji do spowodowania eksplozji oraz jaki był sposób działania sprawców włamania do bankomatu?
- Inne uwagi biegłego.
Uwagi
- w przypadku konieczności ustalenia dodatkowych okoliczności dotyczących zdarzenia zaleca się kontakt telefoniczny z biegłym.
Kontakt:
telefon służbowy: 78 15 568
telefon miejski: 47 78 15 568