Technika Wet Powder White
Rozmiar czcionki
Publikacja w czasopiśmie „Problemy Kryminalistyki”
W czasopiśmie naukowym „Problemy Kryminalistyki” nr 304/2019 wydawanym przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie ukazała się praca biegłego z zakresu badań daktyloskopijnych Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Szczecinie kom. Macieja Fabiszaka pt. „Wet Powder White – zawiesina proszku nie tylko na klejące strony taśm samoprzylepnych”.
W artykule przedstawiono rezultaty innowacyjnego wykorzystania techniki Wet Powder White w ujawnianiu śladów linii papilarnych. Dotychczas w polskiej praktyce daktyloskopijnej Wet Powder White będący zawiesiną na bazie dwutlenku tytanu używany był do ujawniania śladów linii papilarnych na klejących stronach taśm samoprzylepnych. W oparciu o własne badania oraz pilotażowe wykorzystanie Wet Powder White w opracowywanych opiniach daktyloskopijnych dowiedziono jego bardzo dużą skuteczność w ujawnianiu śladów linii papilarnych na podłożach niechłonnych, a w szczególności na opakowaniach foliowych. Poczynione ustalenia stwarzają nowe możliwości w badaniach daktyloskopijnych zwłaszcza w przypadkach gdy tradycyjne techniki okazują się nieskuteczne i mało efektywne.
W 2019 roku technika Wet Powder White została zgłoszona przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Szczecinie do Polskiego Centrum Akredytacji w celu akredytacji w ramach rozszerzenia sekwencji na podłoża niechłonne stosowanej w Pracowni Wizualizacji Śladów LK KWP w Szczecinie.
Problemy Kryminalistyki nr 304/2019
Publikacja w czasopiśmie „Journal of Forensic Identification”
W artykule pt. „Cyanoacrylate Fuming and White Powder Suspension Together in One Sequence for Nonporous Surfaces” przedstawiono pionierską sekwencję stosowaną w procesie ujawniania śladów linii papilarnych na podłożach niechłonnych oraz rezultaty jej wykorzystania w opracowywanych opiniach z zakresu badań daktyloskopijnych w Pracowni Wizualizacji Śladów LK KWP w Szczecinie. Opisane w publikacji nowatorskie rozwiązanie, dotychczas nie stosowane w praktyce daktyloskopijnej jest skuteczne, przynosi doskonałe rezultaty i w sposób znaczący podnosi efektywność procesu wizualizacji śladów linii papilarnych.
„Journal of Forensic Identification” to prestiżowe czasopismo naukowe wydawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) publikujące artykuły dotyczące kryminalistyki i medycyny sądowej. JFI wydawane jest przez najstarsze i największe stowarzyszenie kryminalistyczne na świecie International Assocation for Identification (IAI). IAI skupia wokół siebie przedstawicieli ośrodków akademickich, ekspertów, firm i instytucji z całego świata zajmujących się kryminalistyką, medycyną sądową i biometrią.